Bez kategorii

David Guetta – Ewolucja „Dziadka EDM”

David Guetta – początki

Przyjrzymy się dzisiaj fenomenowi francuskiego DJ-a – jakim jest David Guetta, oraz jego ewolucji na przestrzeni lat jako producenta.

David Guetta – Just a Little More Love

David rozpoczynał swoją karierę w 1988 roku w Radiu Nova. W 2001 roku wydał swój pierwszy album „Just a Little More Love”. Kiedy w 2004 roku kupowałem tę płytę winylową, nie spodziewałem się, że kilka lat później, geniusz muzyki house zacznie produkować muzykę pop i współpracować z takimi gwiazdami jak Akon, The Black Eyed Peas, Kelly Rowland czy Rihanna.

Nigdy również nie spodziewałem się, że jego utwory będą używane w reklamach a nawet, że zobaczę go w jednej z nich – a dokładnie w reklamie preparatu do układania włosów! 

Cóż… Życie potrafi zaskakiwać, lecz wiadomo – każdy musi z czegoś żyć, prawda?  😉 

A pomyśleć, że wspomniany wcześniej utwór „Just a Little More Love” stał się jednym z hymnów muzyki house. Zresztą nie tylko on. Starsi gracze na pewno pamiętają takie sztosy jak pochodzący z jego pierwszego albumu „Love Don’t Let Me Go” czy „The World is Mine” z „Guetta Blaster”, który powstał w 2004 roku. 

Komercyjne sukcesy

W następnych albumach artysty zaczął się powoli jego romans z bardziej komercyjną muzyką. Stopniowo zaczął odchodzić od swojego pierwotnego nurtu muzyki. 

David Guetta – One Love

Najbardziej słychać to w albumie z 2009 roku „One Love”. Znajdziemy w nim takie radiowe hity jak „When Love Takes Over”, „Sexy Bitch”,  „On the Dancefloor” czy  „I Gotta Feeling”. Za ten album Guetta został nominowany aż 5 razy do Nagrody Grammy! Na tym krążku ukazał się jeszcze jeden bardzo dobry i szczególnie lubiany przeze mnie utwór housowy – „How Soon Is Now”, który pokazał, że w gwiazdorze drzemie jeszcze klubowe brzmienie.

Co ciekawe, dopiero w 2011 roku David Guetta został numerem jeden w rankingu magazynu DJ Mag. Dzięki wydaniu albumu „Nothing but the Beat”, z którego większość utworów zawędrowała na czołowe miejsca list przebojów na całym globie, stał się gwiazdą nie tylko house’u ale i muzyki tanecznej.

Następne lata w jego ewolucji to stopniowy powrót do klubowych korzeni. Coraz bardziej popularna muzyka EDM oraz Big Room przyciągnęła również Davida. Stąd nadano mu przydomek – „Dziadek EDM”.  

W 2014 roku wydaje bardziej klubowy krążek – „Listen”, do produkcji którego zaprosił takie tuzy muzyki EDM jak – AviciiAfrojackNicky Romero i Showtek

David Guetta – Powrót do korzeni

Ostatni jego album to podwójne wydanie pod nazwą „7”, które powstało w 2018 roku. Pierwsza część to znów lekka i bardziej taneczna kompilacja, natomiast druga to zawierająca mocno housowe brzmienia, z których część wydana jest pod nowym pseudonimem ,,Jack Back”, co świadczy o powrocie artysty do pierwotnego stylu:

David Guetta o albumie „7”

„Ten album pokazuje mnie z innej strony. Zasadniczo wywodzę się z muzyki house i chciałem sięgnąć do korzeni i zrobić coś dla zabawy. To podwójny album, więc nie chodzi o kompromis. Pierwszy album jest całkowicie popowy, natomiast drugi album jest całkowicie podziemny. Zamiast próbować zrobić trochę wszystkiego na tej samej płycie, myślę – OK, chodźmy mocno!”

Skąd u niego takie skakanie po stylach muzycznych? Co sprawiło, że artysta w pewnej chwili zaczął tak eksperymentować ze swoją twórczością? Czy to sprawa zmiany upodobań, podążania za światowym nurtem czy może chęć większego zarobku? On sam, w komentarzu do jednego z albumów powiedział:

„Chciałem spróbować innych rozwiązań, odrzucić to, co wygodne i przewidywalne. Napisać piosenki, które może prezentować zarówno didżej, jak i zespół rockowy albo orkiestra; które nadawać się będą nie tylko do słuchania, lecz również do tańczenia. Ot, taka taneczna płyta prosto z serca”. 

W wywiadzie dla Peta Tonga stwierdził: „Zaczynałem od undergroundowej muzyki house, grając we wszystkich rave’ach i podziemnych klubach w Paryżu. Chciałem tworzyć muzykę dla zabawy, absolutnie bez komercyjnego podejścia. Teraz chcę tworzyć każdy rodzaj muzyki, którą lubię ja. Robię to z miłości do muzyki.”

Na koniec

Uważacie, że artysta i producent powinien zamykać się w jednym stylu muzycznym, czy tak jak David próbować swoich sił również w innych? Jesteście w stanie wyobrazić sobie współpracę, dajmy na to Fishera z hmmm… takim Zenkiem Martyniukiem? Zaskoczeniem był dla mnie niegdyś utwór stworzony przez Guettę razem z Akonem, który treścią wcale nie odbiega od tekstów disco polo 🙂

Jedno jest pewne. Możemy go lubić lub nie, ale David Guetta to według mnie geniusz producencki i fenomen. Dzięki temu już jest legendą współczesnej muzyki rozrywkowej, za co z pewnością należy mu się szacunek.

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym fanpejdżu. Jeśli interesują Was inne historie znanych DJ’ów, zapraszamy do lektury artykułu o Tiesto, widzianego okiem DJ’a.

Related posts

DJ Tiesto: 3 główne powody z których jest znany

DJ Rudix

Leave a Comment