BMP to podstawowa koncepcja DJ-ingu, która pomaga DJ-om dopasować tempo różnych utworów, dzięki czemu mogą je płynnie miksować. Co to BPM i jakie techniki w jego obrębie możemy wyróżnić? Dlaczego koncepcja ta jest tak istotna? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule.
- Co oznacza skrót BPM?
- Techniki i narzędzia BMP
- Dlaczego BMP jest tak ważny?
Co oznacza skrót BPM?
Na wstępie warto wyjaśnić, co oznacza skrót BPM. Beats Per Minute to miara tempa lub szybkości utworu muzycznego, wyrażona jako liczba uderzeń występujących w ciągu jednej minuty. Dopasowanie BPM dwóch utworów jest jednym z kluczowych elementów płynnego miksu. Jeśli dwie ścieżki mają różne wartości BPM, miks może brzmieć nierówno lub chaotycznie. Z tego powodu umiejętność dopasowywania BPM jest jednym z najważniejszych elementów, który zakłada profesjonalny kurs miksu i masteringu.
Techniki i narzędzia BMP
Gdy DJ-e miksują utwory, używają różnych technik, aby płynnie przechodzić z jednego utworu do drugiego. Wiele programów dla DJ-ów takich (jak np. Serato Scratch i Rekordbox) ma funkcję, która pozwala analizować BPM ścieżki i wyświetlać ją na ekranie. Może to pomóc DJ-om szybko zidentyfikować utwory, które mają podobne BPM, a więc będą dobrymi kandydatami do miksowania. Innym narzędziem jest kontrola tonu na sprzęcie DJ-skim. Dostosowując tonację wraz z tempem utworu, DJ-e mogą przyspieszyć lub zwolnić utwór wraz z widmem tonalnym, aby dopasować BPM do innego utworu. Może to być użyteczna technika tworzenia gładkich miksów, które płynnie przechodzą z jednej ścieżki do drugiej. Możemy wyróżnić również kilka technik BPM używanych przed DJ-ów. Jedną z nich jest użycie ścieżki przejściowej, która ma podobną wartość BPM do poprzedniej i nadchodzącej ścieżki. Często stosowane są również efekty (takie jak np. echo czy delay), które mogą pomóc połączyć ze sobą dwie ścieżki i stworzyć płynne przejście.
Dlaczego BMP jest tak ważny?
BPM jest fundamentalną koncepcją w DJ-ingu. Jest niezwykle ważny w niektórych gatunkach elektronicznej muzyki tanecznej, takich jak np. techno czy house. W tych gatunkach utwory często mają stały, powtarzalny rytm, który ma zachęcać ludzi do tańca. BPM tych utworów zwykle mieści się w zakresie 120-130 BPM, chociaż może się różnić w zależności od konkretnego utworu. Oprócz miksowania utworów DJ-e używają BPM w swoich setach, aby kontrolować poziom energii tłumu. Wówczas DJ może stopniowo zwiększać BPM odtwarzanych utworów lub odwrotnie – jeśli chcą obniżyć poziom energii, mogą stopniowo zmniejszać BPM.
Jeśli wciąż nie wiesz, co to BPM, zapraszamy cię na nasz kurs dj. Sprawdź naszą ofertę i już dziś rozpocznij swoją drogę, której zwieńczeniem będą doskonałe umiejętności DJ-skie!